Gostovanje advokata Marije Cvjetićanin na TV PRVA u emisiji 150 minuta i razgovor o razvodu i radnim odnosima
Advokat Marija Cvjetićanin je u emisiji 150 minuta na PRVA TV govorila o slučaju Endija Birona, bivšeg direktora američke kompanije Astronomer. Nakon što je u javnost procureo snimak na kojem tokom koncerta grli svoju koleginicu – za koju se tvrdi da mu je i ljubavnica – Biron je najpre suspendovan, a zatim i sam podneo ostavku.
Tema emisije otvorila je zanimljivu diskusiju o tome šta ovakvi slučajevi znače sa stanovišta prava i to kako kada je reč o radnim odnosima, tako i kada je reč o braku.
Kada su u pitanju radni odnosi, Marija je objasnila da dok kodeks ponašanja kompanije Astronomer može zabranjivati intimne odnose medju zaposlenima, takvo ograničenje može biti efektivno samo tokom rada ili na aktivnostima povezanim sa radom, kao što je npr. „teambuilding“. Šire posmatrano, ovakvo ponašanje rukovodećeg menadžera je predstavljalo reputacionu štetu za imidž kompanije, što ga je na kraju koštalo posla, jer je zbog pritiska ključnih akcionara morao podneti ostavku.
Što se tiče razvoda i podele imovine, razlike između našeg i američkog prava po ovom pitanju su velike. Prema zakonu Republike Srbije, preljuba ne proizvodi pravne posledice na podelu bračne tekovine. Imovina stečena tokom braka deli se prema doprinosu u njenom sticanju. Takođe, sud starateljstvo nad decom poverava roditelju koji može da im obezbedi sigurnije i stabilnije okruženje, vodeći računa isključivo o interesu deteta. Suprotno tome, u Masačusetsu (gde Byron živi), američko pravo dozvoljava da preljuba bude osnov za takozvani “fault-based divorce”, razvod po osnovu krivice. Iako ovo retko utiče na samu raspodelu imovine, ukoliko se dokaže da je preljubnik rasipao zajednička sredstva (npr. novac na luksuzna putovanja ili poklone ljubavnici), sud može da to uzme u obzir prilikom podele zajedničke imovine “equitable distribution”, što bi uticalo na uvećanje dela imovine koja će pripasti supružniku koji nije kriv za razvod.
Marija je na kraju zaokružila temu porukom da menadžeri na visokim pozicijama ne odgovaraju samo za svoju reputaciju, već i za reputaciju kompanije koju zastupaju, a ukoliko ne ispune visoke standarde koji se od njih očekuju, mogu biti dvostruko odgovorni.
Celu emisiju možete pogledati na linku: